A mellplasztika a plasztikai sebészeti műtétek között az egyik leggyakoribb műtéti típus.
A különböző mellműtétek általában altatásban történnek, típustól függően 1—2,5 óráig tartanak. A műtét után 1 napos intézeti megfigyelés szükséges. Varratszedés 10—14 nap elteltével, speciális melltartó viselése 4 hétig szükséges, ez idő alatt fizikai kímélet javasolt.
Mellnagyobbítás 
Az emlők méretének növelése mellprotézisek (implantátumok) beültetésével lehetséges, amely legtöbbször az esztétikusabb forma kialakítását is eredményezi.
A jelenleg használatos mellimplantátumok fala szilikonból készül. Felszínét tekintve lehet sima vagy texturált (érdesített), a protézisek töltése lehet sóoldat vagy szilikongél. Utóbbiak közül a kohézív géllel töltött implantátumok a legkiválóbbak, legbiztonságosabbak. Formájukat tekintve lehetnek kerekek, illetve anatómiai (csepp) formájúak, és mindkét típusnak ismert alacsony és magas profilú változata is. A megfelelő protézis kiválasztásával a részletes konzultáció során megtervezhetjük a páciens igényeinek megfelelő méretet és formát.
Az implantátum beültetése 3 különböző módon lehetséges: mirigyállomány alatt, izom alatt, illetve félig izom alatt. Mindig egyedi elbírálás alá esik, hogy melyik módszert használjuk. A döntést befolyásolja a páciens műtét előtti mellformája, a meglévő mirigyállomány nagysága és formája, valamint a bőr alatti zsírszövet mennyisége.
Az implantátum beültetésére — megfelelő állapotfelmérés és felvilágosítás után — a páciens az alábbiak közül választhat.
- mell alatti redőben ejtett harántmetszés
- hónaljban ejtett metszés
- emlőbimbóudvar körüli metszés
- emlőbimbón keresztül ejtett harántmetszés.
A metszések 3—5 cm hosszúak, megfelelő, szép heg esetén alig észrevehetők, de természetesen a hegképződés egyedi adottságoktól és bőrtípustól is függ.
Fontos megjegyeznünk, hogy az emlőprotézis beültetése a későbbi szoptatást NEM befolyásolja!
Az implantátum biztonságos alkalmazásával kapcsolatban további információkat tartalmaz a Plasztikai Sebészetben Használt Orvosi Eszközök és Minőségbiztosítás Európai Bizottsága Emlőimplantátumokra vonatkozó Megegyezési Nyilatkozata 1998. július (EQUAM = European Commettee on Quality Assurance and Medical Devices in Plastic Surgery)
- Napjainkban a szilikon széles körben használt és alapvető anyag a mindennapi életben. Jelenleg még nem áll rendelkezésünkre ennél jobb alternatív lehetőség. A medicina és a sebészet összes területén a szilikonból készült orvosi eszközök és implantátumok nem csak a jóléthez, de gyakran a túléléshez is nélkülözhetetlenek.
- Korszerű tanulmányok folyamatosan bizonyítják, hogy a szilikonzselével töltött implantátumok nem okoznak sem emlőrákot, sem más rosszindulatú betegséget.
- Rendelkezésünkre állnak olyan következtetett tudományos, klinikai, immunológiai, epidemiológiai adatok, hogy a szilikonzselével töltött implantátumok nem okoznak semmilyen autoimmun vagy kötőszöveti betegséget.
- Nincs tudományos bizonyíték arra vonatkozóan, hogy olyan jelenség, mint szilikonallergia, szilikonintoxikáció vagy „új szilikonbetegség” létezne. Minden implantátummal kapcsolatban fellép egy normális idegentest-reakció, de ez nem immunbetegség.
- A szilikonimplantátumok nem befolyásolják hátrányosan a terhességet, sem a szoptatást, sem a szoptatott gyermek egészségét.
- Az emlőimplantátumos betegek rendszeres kontrollt igényelnek és (ha szükséges) az emlők megfelelő vizsgálatát.
- A szilikont kimutató laboratóriumi teszteknek nincs klinikai értéke. Eddig nem mutattak ki specifikus szilikonellenes antitesteket.
- Az EQUAM szerint nagy szükség van az implantátumokra vonatkozó működőképes, egyeztetett, speciális EU-előírásra. Az EQUAM sürgeti az európai államok mihamarabbi megegyezését ezen a téren.
- Az EQUAM szorgalmazza a folyamatos klinikai és alapkutatásokat az emlőimplantátumok és új technológiák további fejlesztésére.
- Objektív médiaközlemények a betegek megnyugtatására szolgálnak. Az EQUAM biztosítja a legfrissebb adatokat a média számára.
Mellfelvarrás (mastopexia) 
A női mell jelentős fogyás, terhesség vagy alkati sajátosságok miatt ereszkedhet meg. A bőr, a kötőszövetek rugalmassága a kor előrehaladtával csökken, illetve a mirigyállomány sorvad. A lógó mell mellfelvarrással korrigálható.
Enyhébb esetekben csak a bimbóudvar körül van heg, innen veszünk ki gyűrű alakú bőrt. Közepes fokú lógás esetén a bimbóudvar körül, illetve függőlegesen, a középvonalban a bimbóudvartól az áthajlási redőig húzódik a heg, mivel így lehetséges a bőrfelesleg eltávolítása.
Nagyobb fokú megereszkedés esetén a fordított „T” technikát alkalmazzuk: a bimbóudvar körül, függőlegesen a középvonalban és az áthajlási redőben is van haránt irányú heg.
A mellfelvarrás utáni emlő új formája tartós, de ismételt hízás, fogyás, terhesség, szoptatás, jelentős kötőszöveti gyengeség újabb megereszkedést okozhat, amely ismételt műtétet tehet szükségessé.
Mellkisebbítés 
A nagy méretű emlők kialakulásában hormonhatások, örökletes tényezők és elhízás szerepelhet kiváltó okként. A túlságosan nagy mellek komoly problémákat okozhatnak a páciensnek: gerincpanaszok, váll- és hátfájás, higiénés problémák. Ilyen esetekben indokolt a redukciós emlőplasztika, más szóval mellkisebbítő műtét.
A mellkisebbítő plasztikai beavatkozás nagyon hasonlít az emlőfelvarrásra, csak ebben az esetben az emlőben lévő mirigyállomány és a zsír bizonyos százalékát is eltávolítjuk. A mellkisebbítés után kialakított forma tartós eredményt hoz.
Férfimellplasztika 
Genetikai vagy hormonális változások, bizonyos gyógyszerhatások, hízás miatt a férfi mell nőies jelleget vehet fel, megnagyobbodhat.
Ha a mirigyállomány is megnövekszik, érzékennyé, tapinthatóvá válik — gynecomastiáról beszélünk, amelyet UH-vizsgálattal igazolhatunk. Ebben az esetben a műtét során eltávolítjuk a megnagyobbodott emlőállományt. Ha a nőies mell zsírfelszaporodás miatt alakul ki, akkor ezt zsírszívással igen jó eredménnyel lehet korrigálni. A két típus kombinációja is előfordul, ilyenkor a műtét is két részből áll.
Az operáció altatásban történik, majd néhány hétig mellkasi, rugalmas kompressziós kötés viselése szükséges.